Choď na obsah Choď na menu
 


Potrebujeme:
vosk, nádobu, formu, knôt, špajdle, nožnice


Výroba sviečky

1. Ak sa rozhodnete pre výrobu domácej sviečky, nazbierajte si dostatok vosku a už nepoužiteľných sviečok. čím viacej vosku máte, tým lepšie. Posekajte ho a vyberte si nádobu, v ktorej vosk roztopíte. Môžete použiť akúkoľvek nádobu, napr. aj starú plechovku. Typ: Použite napr. starý čajník, vosk sa vám bude nalievať do predpripravenej formy.
2. Vosk stačí roztápať pri nižších teplotách, preto nádobu s posekaným voskom postavte na sporák, ktorý stačí zapnúť na najnižší možný stupeň.
3. Požadovanú farbu vosku dosiahnete tak, že spolu s voskom necháte roztápať aj voskovú pastelku. Ak chcete pripraviť viac farebný vosk, musíte ho rozdeliť do viacerých nádob a do každej pridať pastelku požadovanej farby.
4. Ak chceme, aby nám sviečka voňala, stačí ak do rozpusteného vosku prikvapneme 2-3 kvapky vonného éterického oleja.
5. Ako formy môžeme použiť poháre (samozrejme s hrubšími stenami), šálky, zaujímavé plastové fľaše, ktoré zrežeme na požadovanú výšku, ale napr. aj formičky na vykrajovanie cesta. Tie však musíme najskôr obaliť do alobalu, aby získali dno.
6. Ak chcete aby vaša podomácky vyrobená sviečka bola skutočne originálna, skôr ako začnete vosk liať do formičky, plastu, či priehľadného pohára, môže sa rozhodnúť pre vhodnú dekoráciu. Na okraje formy môžete pritlačiť napr. sušené plátky citróna, jabĺk alebo pomaranča, hlavičky sušienok, kávové zrná, mušle, či drobné dekoratívne predmety (sklenené srdiečka alebo hviezdičky).
7. Pripravený knôt zaťažíme na dne pripínačkou a na okraj formy si pripravíme 2 špajdle tak, aby sme mohli medzi ne mohli knôt uchytiť. Po celú dobu nalievania vosku do formy musíme dbať na to, aby knôt zostal napnutý.
8. Vosk prilievame do formy pomaly a po vrstvách. Predovšetkým pokiaľ ste sa rozhodli pre viacfarebnú sviečku, musíte nechať každú farebnú vrstvu dobre stuhnúť a až potom priliať ďalšiu.
Pokiaľ ste sa rozhodli pre jednofarebnú variantu,dá sa sviečka samozrejme ďalej dekorovať. Môžete ju ozdobiť servítkovou technikou. Vhodné sú aj špeciálne „perá na vosk“, alebo dekorácia tenkým aranžovacím drôtom. 

A dúfam že sa vám podarí!! =)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

ako vybrať sviečku

(Zuzu, 15. 8. 2013 8:50)

ahojte prosím o radu...Mám problém ako vybrať sviečku z plastovej formy. Už som to skúsila namazať aj olejom a nič....zlomila sa mi pri vyťahovaní :(

Re: Diera po vychladnutí vosku.

(Peter, 6. 11. 2016 17:22)

Dobrý deň. Ako odliať sviečku aby bola rovná. Mne sa pri tuhnutí spraví lieviková diera.

tunel

(Maria, 4. 7. 2013 21:00)

Chcem sa poďakovať a zároveň sa spýtať či aj Vám sa robí tunel (diera) a ako to riešite.

Sviecka

(Zuzana, 31. 1. 2013 8:11)

Jeej dakujem za radu :)

knot

(patrik, 23. 12. 2012 14:22)

keby ste chceli ako knot do vacsich sviecok sa da pouzit aj snurka od topanok

a knôt sa ako vyrobí?

(Eva, 11. 7. 2012 17:36)

A aký materiál použiť na knôt? Ten sa ako vyrobí, veď to je asi najťažšie.

Knôt

(Zuzu, 29. 10. 2011 17:31)

Zdravím, čo sa dá použiť ako knôt? Môže to byť obyčajný tenší biely špagát? alebo treba nejaký špeciálny? :) Ďakujem

Výtvor

(Dominika Zelenayová, 14. 12. 2010 11:47)

veľmi sa mi to páči.

sviecka

(Lenka, 2. 11. 2009 11:35)

dobry den chcela by som sa vas opytat ako mam potom vybrat sviecku ked stuhne z formy lebo mne to nechce potom odtial ist dakujem za radu moj mail .jkolnik@szm.sk